Dr. Giovanni Armillotta presents You

for the Albanian Football (Soccer) and Sports

Dr. BESNIK DIZDARI on line

Upoaded: May 26th, 2019

Dr. Besnik Dizdari, Albanian journalist, was born in Shkodër in 1942. Since 1968 to 1982 he was the sports editor of Tiranë daily newspaper “Bashkimi”.
From 1982 to 28 February 1999 he was the editor of weekly “Sporti Popullor” (“Sporti”: 1991-1995, and “Sporti Shqiptar”: since 1995); under his editorship “Sporti Popullor” had peaked a record impression of 73,000 copies.
He has been mentioned by Who's Who in the World of 1998.
Twice Anton Mazreku Prize (1996 and 1999). In May 2000 was awarded with highest Rotary International Award: The Paul Harris Fellow.
Besnik Dizdari is the Doyen of “France Football” Ballon d’Or International Jury, since 1987. In 2001 edition he won the Ballon d’Or of Jury because in the five votes at his disposal, he scored the first five: 1st Michael Owen (Liverpool) p. 176, 2nd Raśl Gonzįlez Blanco (Real Madrid) p. 140, 3rd Oliver Kahn (Bayern München) p. 114, 4th David Beckham (Manchester United) p. 102, 5th Francesco Totti (Roma) p. 57.
He is the President of Albanian Sports Press Association within Association Internationale de la Presse Sportive, and a founding member of International Federation of Football History & Statistics.

On May 8th, 1999, was born a new journal in Albania: “Futbolli Shqiptar” (from May 31st, 2002:“Futbolli Shqiptar Magazine”) edited by Besnik Dizdari.
Who'd like to have more infos or take out a subscription to journal, write to Dizdari’s e-mail: bdizdari@san.com.al, bdizdari@sanx.net


Click here for the all covers of “Futbolli Shqiptar Magazine”

The books of Besnik Dizdari:

Sporti Ynė
[Our Sport, 1981]

Udhėve tė Sportit (Shėnim tė gazetarit)
[On the roads of Sport (Notes from a journalist), 1987]

Kupa e Botės
[World Cup, 1990], first edition

Historia e Kombėtares...
[The History of Albanian Football National Team..., 1993]

Kupa e Europės. Kupa Henri Delaunay-Kampionati Europian, Vol. I: 1960-1996
[Europe Cup. Henri Delaunay Cup-European Championship, 1996]

Kupa e Botės. Nga Montevideo ’30 nė Francė ’98
[World Cup. From Montevideo ’30 to France ’ 98, 1998] second edition

Historia e Kampionateve tė Shqipėrisė. Vol. I: Vitet ’30
[The History of Albanian Football Championships. The Thirties, 1999]

Historia e Kampionateve tė Shqipėrisė. Vol. II: Vitet ’40
[The History of Albanian Football Championships. The Fourties, 2000]

Libri i Kombėtares (1936-2001) ...Dhe historia statistikore e 166 ndeshjeve – The Book of The Albanian National Team
[2001]

Kupa e Botės. Nga Montevideo 1930 nė KoreJaponi 2002
[World Cup, 2002], third edition

Shqipėria Vjetari Futbolli 2002-2003, viti 1 i botimit. Albanian Football Yearbook 2002-2003, 1st edition
[Djethor/December 2002]

Shqipėria Vjetari Futbolli 2004, viti 2 i botimit. Albanian Football Yearbook 2004, 2nd edition
[Shkurt/February 2004]

Historia e Kampionatėve tė Shqipėrise. Vol. III: Vitet 1939-’42
[The History of Albanian Football Championships. Years 1939-’42, 2004]

Historia e Kampionateve tė Shqipėrisė. Vol. IV: Vitet 1950-1954
[The History of Albanian Football Championships. Years 1950-1954, 2005]

Kupa e Botės. Nga Montevideo 1930 te Gjermania 2006. Enciklopedia e vetme shqiptare e Kampionateve BotėroreParathėnia nga Joseph S. Blatter
[World Cup, 2006], fourth edition

Ballkaniada 1946. Shqipėria – Kampione e Ballkanit nė startin e “Luftės sė Ftohtė” nė Evropė
[Balkan Games 1946. Albania – Balkan Champions at the beginning of Cold War in Europe, 2007]

Historia e Kampionateve tė Shqipėrisė. Vol. V: Vitet 1955-1959
[The History of Albanian Football Championships. Years 1955-1959, 2007]

Kupa e Europės. Kupa Henri Delaunay-Kampionati Europian, Vol. II: 1996-2008
[Europe Cup. Henri Delaunay Cup-European Championship, 2008]

Vasfi Samimi. Jeta & Vepra, Vol. 9: Themelues i madh nė sportin shqiptar
[Vasfi Samimi’s Life and Works, Vol. 9: Great Founder in Albanian Sports, 2009]

Kupa e Botės. World Cup. Nga Montevideo 1930 nė Afrika e Jugut 2010. Enciklopedia e vetme shqiptare e Kampionateve Botėrore
[World Cup 2010], fifth edition

Kupa e Botės dhe Shqipėria. World Cup and Albania. Nga Montevideo 1930 nė Brazil 2014. Shqipėria nė Kampionatet Botėrore. Albania in the World Championships
[World Cup 2014], sixth edition

Sabah Bizi... Dhe brezi i tij. Dy dekada histori tė futbolli shqiptar dhe gazetarisė rreth tij (1964-1982)
[Sabah Bizi... and his generation. Two decades of history of Albanian football and journalism about him (1964-1982), 2019]

Shqipėria europiane e Gianni De Biasi-t. Me Historinė Statistikore - dy libra nė njė
[Gianni De Biasi’s Europian Albania. With a statistical History - two books in one, 2020]

 

SOON!

Historia e Kampionateve tė Shqipėrisė. Vol. VI: Vitet 60...

 

Albanian Award in Sports Journalism “Anton Mazreku Prize”

 

Kupa e Botės. Nga Montevideo 1930 te Gjermania 2006
Parathënia nga/Introduction by
DR. JOSEPH S. BLATTER, Sekretar i Pėrgjithshėm i FIFA-s
Historia e FIFA-s ėshtė e gjatė dhe e pasur. Ajo pasurohet nė mėnyrė tė vazhdueshme. Gjatė dekadave, miliona fjalė janė shkruar pėr ndeshjet e mėdha, golat e mėdhenj, lojtarėt dhe trajnerėt e mėdhenj, duke regjistruar kėshtu historinė e aktivitetit mė tė madh unikal sportiv, njė aktivitet qė nuk rresht kurrė sė magjepsuri, prej njė brezi nė tjetrin.
Ndėrkohė qė teknologjitė moderne zhvillohen, sidomos nė fushėn e elektronikės, historia tregohet vazhdimisht nėpėrmjet llojeve tė reja tė medias: video, CD-ROMs, Internet e kėshtu me radhė. Por mediumi mė popullor ende vazhdon tė mbetet fjala e shkruar, mjeti mė tradicional nė shprehjen e magjisė sė Kupės sė Botės.
Sigurisht, duhet njė aftėsi e veēantė pėr ta shfrytezuar kėtė mjet nė tėrėsinė e tij si dhe pėr tė gjetur fjalėt e duhura pėr t’i bërė ato ndeshje tė sė kaluarės qė tė vijnė sėrish nė letėr, tė mbėshtetura kėto nga njė pėrzgjedhje fotografish tė cilat risjellin fytyrat dhe ngjarjet e viteve tė shkuara. Historia ėshtė treguar miliona herė, nė mė tė shumtėn e gjuhėve tė botės, por kjo bibliotekė s’rresht sė zgjeruan.
Pasurimi i kėsaj biblioteke me njė libėr nė gjuhėn shqipe ėshtė njė zhvillim veēanėrisht i rėndėsishėm. FIFA ėshtė fare mirė nė dijeni tė historisė aktuale tė Shqipėrisė dhe tė traumave qė njerėzit e saj kanė kaluar nė kėto pak vite tė shkuara. Nėpėr gjithė kėtė kohė tė trazuar, futbolli ka vazhduar tė luhet dhe FIFA ka mbėshtetur vendosmėrinė e skuadrės shqiptare pėr tė luajtur ndeshjet e veta nė eliminatoret e France 98.
Vėrtet, skuadra u mund, por kurrė askush nuk do ta harrojė atė ndeshje tė fundit, historike, kundėr Gjermanisė nė Hanovėr, kur dinjiteti dhe vlera e futbollit shqiptar u shfaq para syve tė tė gjithė botės. Ai premton shumė pėr tė ardhmen dhe pjesėmarrja e parė e Shqipėrisė nė finalet e Kupės sė Botės nuk do tė jetė hiē mė pak nga ajo ēka meriton vendi.
Ėshtė njė kėnaqėsi e madhe pėr mua t’i ftoj lexuesit nė kėtė libėr pėr Kupėn e Botės sė FIFA-s, jo thjesht sepse autori i tij, Besnik Dizdari, ishte miku ynė nė FIFA House nė Zyrih nė shtator 1997, kur edhe njė herė tjetėr na bindi pėr pasionin shqiptar pėr futbollin dhe nė veēanti pėr Kupėn e Botės. Jam i sigurt se kėto faqe do t'i sjellin shumė kėnaqėsi kujtdo qė do t'i lexojė.

2001